Kérjük támogasd azzal az oldalt, hogy a reklámblokkolókat kikapcsolod. Köszönjük!

 A hónap megyéje: Zala vármegye
  Zala megyei kerékpártúra ajánló.
A hónap megyéje: Hajdú-Bihar vármegye
  Hajdú-Bihar megyei kerékpártúra ajánló.
Ahonnan a budapesti tüzijáték is látszik...
  Meglátogattuk a szlovákiai Magasmajtényt a legmagyarabb tót falut.
Csalomjai pusztatemplom kerékpártúra
  Egy kellemes, fél napos kerékpártúra az Ipoly völgyében.
Shimano Cues tartós teszt 2. rész
  Tapasztalataim 2500 km után.
prev
next

freecikliA 2010 őszén rendezték meg FREECIKLI Budapest kerékpározás kultúrtörténetét bemutató kiállítást. A kiállítás anyaga 2011. márciusában Vácra érkezik, ahol a kerékpározás váci emlékeivel kiegészülve egészen új elrendezésben lesz látható.

A Budapesti Történeti Múzeum Kiscelli Múzeuma 2010 őszén rendezte meg FREECIKLI Budapest címmel a kerékpározás kultúrtörténetét bemutató kiállítását, melyet a nagy érdeklődésre való tekintettel az eredeti novemberi zárás helyett, januárig tekinthettek meg az érdeklődők. A kiállítás anyaga – vándorkiállítássá alakulva – 2011. márciusában egyetlen vidéki helyszínként, Vácra érkezik, ahol a kerékpározás váci emlékeivel kiegészülve egészen új elrendezésben lesz látható.

{reklam}

A FREECIKLI Budapest kiállítás létrehozását a fővárosi kerékpározás elmúlt évtizedben tapasztalható fellendülése hozta létre. Az elviselhetetlenül megnőtt autóforgalomra reagálva egyre több civil csoport alakult, amelyek a kerékpárral való közlekedés feltételeinek javítása mellett lobbyznak, s kialakult egy sajátos budapesti kerékpáros szubkultúra is. A kiállítás célja, hogy bemutassa a kerékpározás történetének kevésbé ismert apsektusait a 19. század második felétől napjainkig. A téma történetiségének kidolgozása és bemutatása sokban segíti az aktuális problémák megértését, s így a kiállítás bekapcsolódhat a kerékpáros közlekedésről szóló civil diskurzusba.

A FREECIKLI Vác kiállítás első része a nagyvárosi kerékpározás kultúrtörténetét mutatja be a vasparipa első megjelenésétől, fogadtatásától egészen tömegtermékké válásáig. Külön foglalkozik a tárlat a női emancipáció és a kerékpározás összefüggéseivel a 19. század végén és a 20. század elején, a női kerékpározás elterjedésével és a női divat változásaival. Az első rész végén a kortárs kerékpáros kultúra és mozgalmak bemutatása kerül sorra.

A kiállítás második részét a váci kerékpározás bemutatásának szenteljük, a kisvárosi iparos-kereskedő világot megidéző tárgyak és iratok segítségével a látogatók megismerkedhetnek a váci kerékpáros üzletekkel, majd a kerékpározás helyi szabályozásának dokumentumaival, a kerékpárok háború szolgálatának történetével, valamint a Magyar Kir. Honvédség egykor Vácott állomásozott 1. sz. kerékpáros zászlóaljának emlékeivel. A váci részt a helyi kerékpáros egyesület, a Dunakanyari kerékpárút kiépítésében meghatározó szerepet játszó Két Kerékkel Kevesebb Egyesület bemutatása zárja.

A kiállításon régi, antik kerékpárok mellett nagyszámú hazai közgyűjteményekben őrzött korabeli fénykép, plakát és archív filmek segíti felidézni a régi kerékpáros időket. A váci történeti anyag egy része Vác Város Levéltárából, illetve különböző magángyűjtők gyűjteményeiből, családi archívumokból kerül a kiállításra, ezek többsége kiállításon korábban még sohasem szerepeltek.

A Freecikli Vác kiállítás számtalan kedvezménnyel várja a látogatókat. A 400 Ft-os jegyárak mellett a diákjegy 200 Ft-ba, a családi jegy 800 Ft-ba kerül. A városi fenntartású iskolák diákcsoportjai számára a kiállítás megtekintése ingyenes. A kiállítás látogatói között a Dunakanyart a tavaszi időszakban előszeretettel felkereső kerékpáros turistákra is számítunk, számukra a MÁV-Start Zrt. kerékpáros jegy váltása esetén 50 %-os menettérti kedvezményt biztosít.

A kiállítást múzeumpedagógiai programok és rendezvények kísérik, melyek közül kiemelkedik az április 9-10-én megrendezésre kerülő Váci Kerékpáros Hétvége. Programjában kerékpáros ügyességi versenyek, bemutatók, előadások, gyerekfoglalkozások szerepelnek.

A kiállítás a BTM Kiscelli Múzeuma és a Váci Értéktár közös szervezésében a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával valósul meg.

Nyitva tartás:
csütörtök, péntek: 10:00-14:00
szombat, vasárnap: 10:00-18:00
Nyitvatartási időn kívül munkanapokon 10:00-16:00 között előre egyeztetett időpontban látogatható.


Helyszín: Váci Értéktár, kiállítóterem (Köztársaság út 19.)
Időpont: 2011. március 4 - május 1.
Rendező: Budapesti Történeti Múzeum, Váci Értéktár
E-mail: info@ertektar.vac.hu
Telefon: 27 513 482