Egy tuti túra Budapesten belül.
Kevés olyan kerékpártúra van, amely Budapesten belül vezet. Ez azonban olyan. Sőt! Mivel végig alacsony forgalmú kerékpározásra ajánlott utakon illetve kerékpárúton vezet, így családoknak, kis gyerekkel is nyugodt szívvel ajánlom. Mi rengeteget járunk arra. Ez a cikk most nem egy élménybeszámoló lesz, hanem útikalauzként végig vezet rajta.
Egy fagyos decemberi napon indultam el, hogy megmutassam nektek ezt az útvonalat. Kiindulási pontnak a XV. kerületben lévő Pestújhelyi teret ajánlom. Már itt is érdemes körülnézni, mivel a tér parkjában van egy régi - sajnos már nem működő - kerekes kút, egy templom sőt egy játszótér is.
Ittjártamkor egy jópofa életnagyságú Betlehem is állt, utalva az ünnepekre.
Innen a Rákospalotai körvasút soron a Mogyoródi útig hajtottam. A végétől ne lepődjetek meg, az utolsó 100 méter egy egynyomos földút a kiserdőben, amely az erőműhöz vezető sosem használt sínek mellett vezet.
A Körvasút sor és a Baross utca kereszteződése. Itt kezdődik a végeláthatatlanul hosszú és egyenes Baross utca, amelyen ütközésig, azaz a Szilas-patakig tekertem. A követőimnek házi feladat: hányas az utolsó házszám az utcában? (Nem, a pataknál nem ér véget, azon túl tovább folytatódik.)
Miután leküzdöttem a végeláthatatlan hosszú utat, elértem a Szilas-patakot, amely így télen szép csendesen csörgedezik szabályozott medrében. Nyáron gyakran megállunk itt a hídnál nézni a szitakötőket és a patak apró halait. Szerencsére a vize olyan tiszta, hogy van benne élet. A medre sincs kibetonozva, így a közelben folydogáló Rákos patakkal ellentétben ez egy igazi élő vízfolyás.
Innen a patakot követtem folyásiránnyal ellentétesen egészen a Naplás-tóig. Az útvonal első része a Hermina parkig nem a legjobb minőségű. Aszfaltozott utakat szórt köves utak váltogatják, de azért ezen a szakaszon is látni néhány érdekességet. Például itt ez az egérszürke kis autó. Évek óta itt áll, de szerencsére még jó állapotban van.
Laknak erre irigy emberek. A patak partja természetesen nem magánterület. A tábla kialakítása viszont balesetveszélyes, pláne sötétben. Rengeteget járok erre, olyankor is mikor kint vannak az udvarukon, teraszukon. Az áthaladásért - kb. 100 méter - sosem szólnak, csak kint van ez a fránya tábla. Szóval ne rettenjetek meg. (A patak másik oldalán egy már fehérre mázolt behajtani tilos tábla figyel, természetesen nem szabványosan kirakva...
A Hermina parknál akár meg is pihenhetünk. Van itt játszótér, bringapálya, sőt egy hamburgeres is, amely Kalóz Burger névre hallgat szerintem Budapest egyik legjobb hambizója. Van úgy, hogy csak az a családi programunk, hogy kibringázunk ide egy burgerre. Próbáljátok ki!
Innen a tóig széles és sima út vezet. Mellette sok-sok kiépített pihenő, esetleg extra gyermekes program (Kertvárosi tanya udvar) vár. Az utat viszonylag sokan (futók, gyalogosok) használják, de mivel nagyon széles így elférünk rajta. A bringával akár nagyobb sebességgel is lehet csapatni.
.
Ez a Naplás-tó, a mai kerékpártúra célja. Ha van kedved körbe is kerekezheted, bár arra figyelj, hogy csak félig öleli körbe aszfalt. Találsz itt a tótól 200 m-re egy kilátót az erdőben. És mint a képen látható, akad itt büfé is (sosem próbáltuk). Szóval minden adott, hogy eltölts itt egy kis időt. Innen, ha gondolod visszafordulva a már megismert úton visszamehetsz a kiinduló pontra. Vagy tarts velem, mutatok valami mást.
A Naplás-tó Budapest legnagyobb kiterjedésű állóvize, amelyet a Szilas-patak duzzasztásával az 1970-es években hoztak létre. 1997 óta természetvédelmi terület. A legnagyobb fővárosi helyi jelentőségű védett terület. A közeli erdős, lápos és mocsaras élőhelyekkel együtt számos vízimadár fontos pihenőhelye a tavaszi és őszi madárvonulási időszakban is.
Tovább haladva az eddigi úton és megmászva a túra legmagasabb emelkedőjét Rákoscsaba-Újtelep városrészre jutunk. a HÉV vonalán átkelve a már korábban emlegetett Rákos-patakhoz érünk. Melynek portján egy széles kerékpárút található.
A patakparti kerékpártút a Cinkotai útnál ér véget. (A Cinkotai útnál gyakorlatilag Naplás-tóval vagyunk egy vonalban, ez volt az a forgalmas út amelyen korábban átkelve megérkeztünk a tóhoz.) Most a Cinkotai melletti kerékpárúton haladva igazi rozsdaövezeten haladunk át. (Tudtad, hogy itt volt az egykori Hungarocamion központi telephelye?)
Szerencsére van szebb rész is mint a rozsdaövezet. Ez pedig Mátyásföld. Itt stílusosan a Mátyás téren álltam meg egy kis frissítőre.
Engedd el a kerepesi út melletti kerékpárutat. Zajos és nem is szép. Az úttal párhuzamosan beljebb haladó utat próbáld ki. Csendes, forgalommentes és csodás villák találhatóak rajta. Nekem nagyon bejött.
Ilyen ha inkább a Kerepesi és Veres Péter út kombót választod.
A körvasút előtt átkelve a Kerepesin lassan befejezzük a kört. Az itt található kiserdőben én még gyakran fordulok egyet. Majd feltűnik ez a jellegzetes sárga ház. A Baross utca kezdetét jelölve, ahol is a kör bezárul.
- Túra hossza: 32 km
- Túra nehézsége: Könnyű
- Túra terepe: Síkvidék
- Szint: +314 m,-197 m